Polscy producenci gier komputerowych podwoili przychody
W 2020 r. łączne przychody polskich producentów gier komputerowych były dwa razy wyższe niż w 2019 r. roku (w zeszłym roku wyniosły 969 mln euro, a rok wcześniej 479 mln euro) – podaje raport „The Game Industry of Poland 2021”, opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii i przy wsparciu eksperckim Game Industry Conference.
Według tegoż raportu zwiększyła się też znacząco, o 30 firm, liczba producentów takich gier w Polsce. W sierpniu 2021 r. było ich już 470. W zeszłym roku wprowadzili oni na rynek ponad 600 nowych gier. To kontynuacja trwającego już od kilku lat trendu, bo łączne przychody polskich producentów gier komputerowych już w latach 2018-2019 zwiększały się prawie o 30 proc. rocznie.
Polscy producenci gier komputerowych specjalizują się w grach na pecety (jednak często jednocześnie wydają te same tytuły na X-boxa i PlayStation, choć im mniejsza firma, tym większe prawdopodobieństwo, że najpierw powstanie gra na PC, a dopiero później wersja na konsole). W tej kategorii należą do światowej czołówki. W „Top 200 Steam wishlists” (ranking najbardziej oczekiwanych tytułów) Polska wysuwa się na globalne prowadzenie z 38 tytułami gier – w sierpniu 2021 roku. Dla porównania, USA ma w tym rankingu 35 tytułów, Canada – 16, Wielka Brytania – 15. Analizując poszczególne rankingi „Steam Wishlists” można przyjąć założenie, że polskie gry osiągnęły szczególną przewagę w segmencie indie i AA+.
To jednak nie wszystko, bo w 2020 r. polski eksport gier komputerowych był po raz pierwszy większy od ich importu do naszego kraju. „Produkcja gier jest jedyną branżą sektora kreatywnego, której udało się to osiągnąć” – piszą autorzy raportu. „Polska importuje o wiele więcej zagranicznych filmów, płyt i książek niż ich eksportuje”.
Takim osiągnięciem (większym eksportem gier komputerowych niż ich importem) może pochwalić się tylko kilka krajów na świecie.
Eksport stanowi niemal 96 proc. przychodów polskich producentów gier komputerowych. Eksportują oni głównie do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, a więc na bardzo wymagające i dojrzałe rynki.
W branży gier komputerowych w Polsce pracuje ponad 12 tys. osób, a ich liczba wzrosła w zeszłym roku o 24 proc. 1/4 osób zatrudnionych w tej branży w naszym kraju to kobiety. Pod tym względem jesteśmy w ścisłej światowej czołówce i wyprzedza nas tylko Wielka Brytania.
Z roku na rok polska branża gier przyciąga też coraz więcej doświadczonych pracowników z zagranicy. Aktualnie pracuje w niej ponad 1000 obcokrajowców.
W zeszłym roku największy wzrost przychodów odnotowały firmy Ten Square Games, HUUUGE Games, BoomBit, a także PlayWay, People Can Fly, Creepy Jar, Bloober Team, All in games , Forever Entertainment, 11 bit studios i QLOC.
W raporcie „The Game Industry of Poland 2021”, poza aktualnym stanem branży, opisane są również historie sukcesu polskich firm, w tym Donkey Crew, GOG.COM, HUUUGE Games, People Can Fly czy Roboto Global.
Cały raport jest dostępny pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/GIofP_2021_FINAL.pdf
Na podstawie: PARP