23.05.2021

Polskie panele fotowoltaiczne z perowskitów – pierwsze na świecie

Polska firma Saule Technologies uruchomiła – we Wrocławiu – pierwszą na świecie fabrykę, która wytwarza bardzo cienkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Mają one zrewolucjonizować fotowoltaikę.

Firma Saule Technologies, założona przez znaną polską uczoną i wynalazczynię, Olgę Malinkiewicz, jako pierwsza na świecie zaczęła wykorzystywać perowskity do produkcji na przemysłową skalę. W ostatnich dniach uruchomiła bowiem pierwszą na całym globie fabrykę, która produkuje perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Wynalazła je właśnie Olga Malinkiewicz. By wdrożyć swój wynalazek, najpierw pozyskała inwestora z Japonii – Hideo Sawada. A potem, w 2020 r., głównym udziałowcem w firmie Saule Technologies został polski potentat fotowoltaiczny – Columbus Energy, który zainwestował w nią 10 mln euro i zastrzegł sobie prawo pierwszeństwa do produkowanych przez firmę ogniw perowskitowych.

Jej ogniwa mogą produkować prąd zarówno z promieni słonecznych, jak i ze sztucznego światła. Można je umieszczać m.in. na ścianach budynków.

– To krok milowy w rozwoju fotowoltaiki i przełom technologiczny dla wielu branż – mówi Piotr Krych, prezes Saule Technolgies. – Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia IoT.

– Od 1839 r., kiedy Edmond Becquerel skonstruował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, nie było w historii fotowoltaiki przełomów o równie wielkim znaczeniu, jak rozpoczęcie produkcji ogniw perowskitowych – przekonuje Dawid Zieliński, prezes i główny udziałowiec Columbus Energy.

Fabryka perowskitowych ogniw fotowoltaicznych firmy Saule Technologies znajduje się we Wrocławiu i zajmuje powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. Na razie ruszyła w niej jedna linia produkcyjna, ale trwają już przygotowania do uruchomienia kolejnej – dużo większej.

Artykuł powstał na podstawie następujących źródeł informacji: wnp.pl, Columbus Energy, Saule Technologies