20.09.2021

Mamy pierwszego „jednorożca” z Polski

DocPlanner stał się pierwszą w historii firmą, pochodzącą z Polski, która jest tzw. jednorożcem. Tak określa się firmy, które zaczęły działalność mniej niż 10 lat temu, a mają już wartość co najmniej 1 mld dolarów. Zwykle są to firmy z branż najszybciej rosnących, czyli głównie technologiczne, np. z branży internetowej.

Jak poinformował w ostatnich dniach „Puls Biznesu”, serwis DealRoom wycenił pochodzącą z Polski spółkę DocPlanner na 909 mln euro, co w przeliczeniu na amerykańską walutę daje ponad 1 mld USD. To by zaś oznaczało, że mamy pierwszego „jednorożca” pochodzącego z Polski.

DealRoom to międzynarodowa platforma, zbierająca informacje na temat start-upów i transakcji venture capital na rynku nowych technologii.

Firma DocPlanner ma obecnie siedzibę w Holandii, ale wywodzi się z Polski. Założyli ją dwaj absolwenci Politechniki Warszawskiej: Grzegorz Krysiak i Jakub Skoczylas oraz Lucjan Samulowski i Włoch Luca Puccioni. Do założycieli firmy zalicza się również Mariusza Gralewskiego, który jest jej szefem, a wcześniej był współtwórcą serwisu Goldenline.

DocPlanner wystartował w 2011 r. W kolejnych emisjach swych akcji udało mu się zebrać łączny kapitał w wysokości 126 mln euro. Teraz spółka szuka kolejnych chętnych na swe akcje i według nieoficjalnych informacji została wyceniona ostatnio przez inwestorów na miliard euro, czyli nawet na więcej niż jej szacunkowa wartość obliczona przez serwis DealRoom.

Firma DocPlanner to właściciel i operator internetowej platformy do rezerwacji usług medycznych, a dokładniej do umawiania wizyt lekarskich. Dzięki tej platformie pacjent może jednak nie tylko umówić sobie wizytę przez internet, ale też poznać opinię o danym lekarzu.

W Polsce serwis DocPlannera do umawiania wizyt lekarskich to Znanylekarz.pl. Ale firma ma takie serwisy w wielu innych krajach. Jest liderem na tym rynku w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Turcji, Czechach, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Peru i Kolumbii.

Z serwisów DocPlannnera korzysta kilkadziesiąt milionów pacjentów miesięcznie. Firma zatrudnia 1,9 tys. osób i ma swoje biura w Warszawie, Barcelonie, Stambule, Rzymie, Bolonii, Kurytybie (Kolumbia) i w stolicy Meksyku. Oprócz obsługi pacjentów oferuje lekarzom i placówkom medycznym również oprogramowanie i narzędzia informatyczne, które mają ułatwiać zorganizowanie optymalnego przepływu pacjentów i ograniczać liczbę odwołanych wizyt.

Udziałowcami firmy są duże międzynarodowe fundusze inwestycyjne, takie, jak m.in. Point Nine Capital, Goldman Sachs Private Capital i One Peak Partners.

Na podstawie: Puls Biznesu, Money.pl, Businessisider.com.pl