1.10.2021

Rusza produkcja w nowej dużej polskiej fabryce w Niemczech

Ciech, firma z polskim kapitałem, wybudowała w niemieckim mieście Stassfurt nową fabrykę soli warzonej, przeznaczonej m.in. do celów medycznych. Inwestycja kosztowała 140 mln euro. W fabryce rusza już produkcja. Jej moce produkcyjne wynoszą 450 tys. ton rocznie. Dzięki niej Ciech stanie się jednym z trzech największych producentów soli warzonej w Europie.

Jak napisał portal wnp.pl, dzięki nowemu zakładowi w Stassfurcie Ciech nie tylko zwiększy swoje moce produkcyjne (będzie jednym z największych w Europie producentów soli warzonej), ale poszerzy swoją ofertę o nowe, zapewniające wysokie marże produkty.  Ciech wprawdzie produkuje już sól, ale jest wiele rodzajów soli. Ta najczystsza i najdroższa to sól farmaceutyczna. I między innymi taką polska firma ma produkować w swej fabryce w Niemczech. Będzie w niej wytwarzać także sól spożywczą, sól stosowaną w elektrolizie (potrzebną do produkcji tworzyw sztucznych) i tabletki solne (służące do uzdatniania wody). Według analiz sporządzonych na potrzeby tej inwestycji tempo rozwoju mocy produkcyjnych soli w skali globalnej będzie ponad dwukrotnie niższe niż tempo wzrostu popytu na ten produkt.

Warzelnia soli Ciechu w Stassfurcie będzie jednym najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. To także największa dotąd inwestycja Ciechu typu greenfield, czyli w budowę zupełnie nowej fabryki, od podstaw.

Grupa Ciech od kilku lat intensywnie rozwija biznes solny. Efektem tych działań było m.in. wprowadzenie do oferty tabletek solnych, a tym samym wejście na bardzo atrakcyjny rynek produktów do uzdatniania wody. Ciech jest obecnie liderem rynku uzdatniania wody w Polsce i w krajach skandynawskich. Produkuje też, w swych polskich zakładach, sól do zmywarek i przeznaczone dla zwierząt hodowlanych lizawki solne. Oferuje także sól spożywczą dostępną w największych sieciach handlowych.

Ciech jest obecny w Niemczech od 10 lat, dzięki przejęciu zakładów sodowych Sodawerk (obecnie CIECH Soda Deutschland), też usytuowanych w Stassfurcie, w które zainwestował 100 mln euro, w rozbudowę mocy produkcyjnych sody kalcynowanej i oczyszczonej.

Ciech jest drugim pod względem wielkości producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, a także największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w kraju producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii,  zatrudniając ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Strategicznym inwestorem Ciechu jest Kulczyk Investments (firma Sebastiana Kulczyka). Akcje Ciechu notowane są na giełdach w Warszawie i we Frankfurcie.

Na podstawie: Wnp.pl, Ciech