9.11.2021

Polsko-niemiecka firma liderem w budowie elektrowni wiatrowych

Firma Onde jest największym w Polsce wykonawcą farm wiatrowych i jednym z liderów w budowie farm fotowoltaicznych. To warte uwagi, biorąc pod uwagę, że polski rynek budowlany jest zdominowany przez duże zachodnie koncerny.

Większościowym udziałowcem firmy Onde jest grupa Erbud, która ma mieszany, polsko-niemiecki kapitał i jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce (mieści się w pierwszej piątce). Onde jest obecnie niekwestionowanym liderem polskiego rynku wykonawstwa elektrowni wiatrowych. Ma w nim ponad 50 proc. udziałów. Dotychczas zbudowała lub buduje 82 farmy wiatrowe o łącznej mocy 2685 megawatów (MW).

Firma jest też jednym z liderów polskiego rynku wykonawstwa elektrowni fotowoltaicznych. Dotąd wybudowała ponad 200 takich elektrowni, o łącznej mocy 217 MW.  Ale w tym roku Onde bardzo przyspieszyła ekspansję w tym segmencie rynku energetyki odnawialnej. Głównie w związku z tym, że rząd wciąż nie zliberalizował tzw. ustawy odległościowej, która bardzo hamuje rozwój energetyki wiatrowej w Polsce (kończą się projekty, na które wydano pozwolenia jeszcze przed wejściem w życie tej ustawy, a nowych w związku z zapisami tej ustawy praktycznie nie da się realizować). Od czasu swego debiutu na warszawskiej giełdzie latem tego roku Onde pozyskało projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 300 MW.

Co więcej, od 2021 r. firma zdecydowała się budować farmy fotowoltaiczne i wiatrowe nie tylko jako wykonawca, ale także na własny rachunek, jako deweloper, w modelu DBS: Develop-Build-Sell, czyli „przygotuj inwestycję, zbuduj i sprzedaj”. W II kwartale tego roku firma zaczęła realizować pierwsze z nich (mają być one gotowe w przyszłym roku).

Obecnie łączne portfolio inwestycyjne (deweloperskie) Onde to projekty na 827 MW, z czego niemal 70 MW to projekty wiatrowe. Kolejne 700 MW to projekty, w których przypadku firma podpisała listy intencyjne (są to przedsięwzięcia w różnych fazach rozwoju).

– Obecnie ceny energii z tradycyjnych źródeł są około dwa razy wyższe niż z odnawialnych źródeł energii – mówi Paweł Średniawa, prezes Onde. – Dlatego zielona rewolucja musi nabrać jeszcze większego rozpędu, a my chcemy być na czele tego wyścigu.

Przychody Onde w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. sięgnęły 928 mln zł i były 3-krotnie wyższe niż w tym samym okresie zeszłego roku (podobnie wzrósł zysk operacyjny i zysk netto firmy). Kluczowy na to wpływ miały przychody z segmentu energetyki odnawialnej, które stanowiły 80 proc. wszystkich przychodów firmy. Zgodnie ze strategią przedstawioną inwestorom przed giełdowym debiutem, który miał miejsce latem tego roku, Onde zamierza znacznie poszerzyć swoją obecność na tym rynku, rozwijając projekty fotowoltaiczne i wiatrowe na własny rachunek (czyli projekty deweloperskie). Na ten cel firma pozyskała z pierwszej emisji swych akcji na giełdzie 209 mln zł.

– W ostatnich tygodniach pozyskaliśmy projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 200 MW, w tym ok. 150 MW to projekty z warunkami podłączenia do sieci. Łącznie mamy obecnie do zrealizowania i komercjalizacji niemal 830 MW farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednocześnie chcemy wciąż korzystać z przewag, jakie dają nam nasze unikatowe kompetencje na rynku wykonawstwa instalacji OZE (od red. odnawialnych źródeł energii), zwiększając systematycznie przychody z tej działalności  – mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.

Portfel zamówień Onde obejmujących wykonawstwo wart jest obecnie około 800 mln zł, z czego 524 mln zł przypada na budownictwo OZE. Dodatkowo Onde na najbliższe dwa lata ma do wykonania instalacje OZE na własny rachunek o wartości rynkowej ok. 600 mln zł.

– Chcemy wejść w kolejny rok z portfelem, który zapewni nam wzrosty w całym 2022 roku – mówi Paweł Średniawa. – Jednoczenie będziemy już generować zyski z komercjalizacji pierwszych projektów deweloperskich. To daje nam solidne podstawy do optymizmu co do przyszłorocznych wyników. Nie zwalniamy również tempa jeśli chodzi o pozyskiwanie kolejnych projektów do naszego portfela inwestycyjnego. Liczymy na to, że do końca 2021 roku przekroczymy 1000 MW projektów deweloperskich.