11.10.2021

Polska firma będzie współtworzyć nową, lepszą szczepionkę przeciw COVID-19

Polska firma Mabion będzie produkować główny element nowej, ulepszonej szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę biotechnologiczną Novavax.  

8 października Mabion poinformował, że podpisał już umowę z Novavax na produkcję antygenu białkowego, który będzie głównym elementem nowej nanocząsteczkowej szczepionki tej amerykańskiej firmy przeciwko koronawirusowi. Szczepionki o nazwie NVX-CoV2373. Umowa została zawarta na 4 lata – do końca 2025 r. Jej wartość to w przeliczeniu na złotówki aż 1,5 mld zł, czyli niemal po 400 mln zł rocznie. Umowa pozwoli Mabionowi na wykorzystanie w całości mocy produkcyjnych w jego nowoczesnym zakładzie w Konstantynowie Łódzkim.

To wielki sukces, głównie dlatego, że nowa szczepionka Novavax już została okrzyknięta ze lepszą od dotychczas produkowanych szczepionek przeciw COVID-19. Zaś potwierdzeniem tego ma być m.in. fakt, że  w sierpniu tego roku Novavax zawarł umowę z Komisją Europejską na dostarczenie 200 mln dawek tej szczepionki. Z kolei we wrześniu japoński rząd ogłosił, że zakupi 150 mln dawek nowej szczepionki Novavaksu.

Badania NVX-CoV2373 (prowadzone w Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku) wykazały, że jest on 94,6 proc. skuteczny wobec pierwotnego szczepu COVID-19, w 86,3 proc. – wobec wariantu Alpha i w 90 proc. wobec pierwotnego szczepu i wszystkich dotychczasowych wariantów COVID-19 (czyli chodzi w tym przypadku o tzw. ogólną skuteczność).

Wykazały również, że w 100 proc. chroni przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby. Lek był też ogólnie dobrze tolerowany (przez osoby, którym go podano w ramach badań klinicznych) i „wywoływał oczekiwany wysoki poziom odpowiedzi immunologicznej”.

Owocna współpraca

– Wykorzystanie specjalistycznej wiedzy oraz zdolności produkcyjnych Mabion w ramach globalnego łańcucha Novavax znacząco poszerza nasze możliwości w zakresie zapewnienia szerokiego dostępu do naszych szczepionek w różnych regionach świata. Podpisanie tej umowy potwierdza, że Mabion jest dla Novavax strategicznym, długoterminowym partnerem – mówi Rick Crowley, wiceprezes Novavax.

– Podpisana umowa jest wynikiem z sukcesem przeprowadzonego przez Mabion transferu technologii procesu wytwarzania antygenu białkowego CoV2373 – podkreśla Krzysztof Kaczmarczyk, prezes Mabionu . – Teraz spółka wykorzysta technologię oraz swoje moce produkcyjne do dynamicznego zwiększenia skali produkcji antygenu białkowego szczepionki w nowoczesnym, certyfikowanym zakładzie wytwórczym w Konstantynowie Łódzkim. Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze możliwości w zakresie wytwarzania leków biologicznych, aby sprawnie i skutecznie rozpocząć produkcję antygenu w ramach współpracy z Novavax. Dziękujemy naszym amerykańskim partnerom za udaną współpracę, która umożliwiła szybkie i płynne rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną, dzięki czemu będziemy mogli pomóc w dostarczeniu szczepionki na Covid-19 do wielu potrzebujących jej ludzi.

Antygen wytwarzany przez Mabion zostanie włączony w globalny łańcuch produkcyjny firmy Novavax, który aktualnie obejmuje produkcję antygenów w zakładach zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Indiach i Azji.

Łatwa logistyka

„NVX-CoV2373 jest szczepionką opartą o białko rekombinowane uzyskane na podstawie sekwencji genetycznych pierwszego szczepu wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19” – czytamy w komunikacie firmy Mabion. „Preparat NVX-CoV2373 został stworzony w oparciu o połączenie technologii nanocząsteczek i antygenu odpowiadającego białku S koronawirusa, jak też opatentowanego adjuwantu Matrix-M™ opartego o saponinę, pobudzającego odpowiedź immunologiczną i wywołującego produkcję wysokich mian przeciwciał. NVX-CoV2373 zawiera oczyszczone białko, które nie posiada zdolności replikacji i wywołania COVID-19”.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax jest pakowana jako produkt w formie płynnej, gotowy do użycia, pakowany do fiolek. Cykl szczepienia składa się z dwóch dawek w objętości 0.5 ml, podawanych domięśniowo w odstępie 21 dni. Szczepionkę przechowuje się w temperaturze 2°- 8° C, co ułatwia jej transport i przechowywanie.

Leki biologiczne to przyszłość farmacji

Mabion S.A. jest polską spółką biotechnologiczną założoną w 2007 roku, której „głównym obszarem działania jest opracowywanie i udoskonalanie leków najnowszej generacji opartych na technologii „białek rekombinowanych (np. przeciwciał monoklonalnych)”. Firma projektuje (tworzy) leki i ich substancje czynne, produkuje je, prowadzi ich badania kliniczne i zajmuje się procedurami, które trzeba przejść, by dany lek mógł trafić do sprzedaży.

Najbardziej zaawansowany projekt spółki to nowy, biologiczny lek MabionCD20, przeznaczony do leczenia niektórych nowotworów (chłoniaków nieziarniczych i białaczek) oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Obecnie ów lek jest już w zaawansowanej fazie badań klinicznych.

Mabion to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednym z jej założycieli i głównych udziałowców jest Maciej Wieczorek.

Na koniec warto dodać, że w branży powszechna jest opinia, iż leki biologiczne i biotechnologia mają ogromny potencjał rozwoju i są przyszłością sektora farmaceutycznego, że będą w nim odgrywać główną rolę (ważniejszą niż leki chemiczne). Zaś takie firmy, jak Mabion, dają nadzieję, że i polskie przedsiębiorstwa będą w przyszłości należeć w tej dziedzinie do ścisłej światowej czołówki.

Jacek Krzemiński