27.09.2021

W Europie jest tylko jeden taki zakład, drugi powstaje w Polsce

Już w listopadzie, w Trzebini, ruszy produkcja w drugiej na naszym kontynencie instalacji, służącej do wytwarzania gilkolu propylenowego. Będzie ona większa od jedynej obecnie instalacji tego typu w Europie, która znajduje się w Belgii. Belgijski zakład produkuje bowiem 20 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, a polski będzie wytwarzał 30 tys. ton, pokrywając w 75 proc. zapotrzebowanie naszego kraju na ten produkt.

Jest to inwestycja spółki Orlen Południe z Grupy PKN Orlen. W jej ramach powstaje w Trzebini nie tylko instalacja do produkcji glikolu, ale także wytwórnia wodoru, która też będzie oddana do użytku w listopadzie tego roku. Jej zdolności produkcyjne będą wynosić ponad 350 ton czystego wodoru rocznie – będzie on przeznaczany do produkcji glikolu i do zasilania ogniw paliwowych. Będzie to pierwsza w Polsce wytwórnia wodoru, służącego jako paliwo.

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Budowa instalacji do jego produkcji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie oraz pozwolenia zintegrowanego na początku września rozpoczął się rozruch technologiczny instalacji.

Dzięki niej już utworzono kilkadziesiąt miejsc pracy.

Wodór do ogniw paliwowych, wytwarzany w Trzebini, będzie wykorzystywany głównie jako paliwo w transporcie miejskim. PKN ORLEN podpisał już 14 listów intencyjnych w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w Polsce z samorządami i miejskimi spółkami, , będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Koncern w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje też zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy.

Jacek Krzemiński