18.05.2021

Panele fotowoltaiczne polskiej firmy – jedne z najlepszych na świecie

Polska firma Edison Energia, jeden z liderów rynku fotowoltaiki w Polsce, ruszyła ze sprzedażą własnych modułów fotowoltaicznych. Stała się w ten sposób pierwszą firmą w tej branży w naszym kraju, która nie tylko sprzedaje i montuje instalacje fotowoltaiczne, ma własne elektrownie słoneczne, ale i własne panele PV. Jednak nie produkuje tych paneli sama, zlecając ich produkcję zagranicznym wytwórcom, którzy wytwarzają je zgodnie ze specyfikacją i wymaganiami polskiej firmy.

Produkcja paneli fotowoltaicznych na świecie jest zdominowana przez firmy chińskie. Efekt jest taki, że w Europie, w tym w Polsce, zdecydowana większość montowanych paneli PV to produkty chińskie.

Stało się tak m.in. dlatego, że UE (wciąż największy rynek fotowoltaiczny na świecie) w pewnym momencie zniosła cła antydumpingowe na chińskie panele fotowoltaiczne (w Chinach stosuje się powszechnie m.in. subsydia do eksportu, a przez wiele lat władze tego kraju zaniżały kurs swojej waluty, żeby zwiększyć eksport). Wykorzystując ten fakt, chińscy producenci wielokrotnie zwiększyli swoje fabryki i dzięki efektowi skali (polegającemu na tym, że im większa produkcja, tym niższy koszt wyprodukowania jednej sztuki danego towaru, czyli tzw. koszt jednostkowy) mogli zaoferować dużo niższe ceny niż unijni producenci.

Europejscy wytwórcy tej niezbyt uczciwej (m.in. dlatego, że wspomaganej państwowymi subsydiami) konkurencji nie wytrzymali. Wprawdzie ostały się w UE pojedyncze firmy produkujące panele fotowoltaiczne, ale mają one dużą słabszą pozycję na unijnym rynku niż producenci chińscy. Każda więc próba przełamania chińskiej dominacji w tej branży zasługuje na uznanie. Nawet jeśli to nie jest własna produkcja, ale produkcja zlecana zagranicą. Tak, jak w przypadku firmy Edison Energia, której wysokowydajne ogniwa PV m.in. dzięki innowacyjnej domieszce galu wolniej się zużywają, gwarantując bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na co najmniej 25 lat. Jednym z najważniejszych elementów takiej instalacji są wysokiej jakości moduły. Kluczowym parametrem jest efektywność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną (nazywa się to sprawnością lub wydajnością energetyczną).

Panele firmy Edison o mocy znamionowej 500 watów oferują efektywność przekraczającą 20 proc. Jednocześnie, po 25 latach funkcjonowania, ich sprawność energetyczna ma sięgać poziomu 84,8 proc. wartości początkowej, czyli prawie 5 proc. ponad standard rynkowy. Osiągnięcie tak wysokich parametrów możliwe jest dzięki zastosowaniu domieszki galu (która znacząco zmniejsza degradację modułu w czasie) oraz nowoczesnej tzw. technologii multi-busbarowej (MBB) ze zintegrowanymi połączeniami szeregowymi i systemem half-cut.

– Nasze panele Alva Solar Full Black to wyjątkowe rozwiązanie na polskim rynku, zarówno pod względem technologicznym, jak i zastosowanego designu. Dotychczas byliśmy w Polsce prekursorem stosowania dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Teraz chcemy iść o krok dalej, oferując własny, wyjątkowy produkt. Dzięki ALVA Solar Full Black oferujemy klientom najwyższą jakość, ale także kształtujemy trendy na polskim rynku fotowoltaiki w kierunku innowacji – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu Edison Energia.

– Produkcja własnych modułów to kolejny, olbrzymi krok w rozwoju Edison Energia, który przede wszystkim zapewni europejskim prosumentom najwyższej jakości produkt – dodaje. – Jesteśmy jedną z największych firm fotowoltaicznych na Starym Kontynencie, która jednocześnie instaluje panele fotowoltaiczne, produkuje energię z własnych farm, a także oferuje własne panele fotowoltaiczne najwyższej jakości.

Edison Energia jest najszybciej rozwijającą się polską spółką energetyczną. Jest producentem zielonej energii z farm fotowoltaicznych oraz oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii. Każdego miesiąca 1500 pracowników i współpracowników tej firmy realizuje 1200 instalacji w domach i firmach klientów.