21.05.2021

Wiele polskich firm ma świetne wyniki za I kwartał

Wielton, Śnieżka, Inter Cars, Grupa TIM, Mercator Medical i InPost – to tylko początek listy polskich firm, które odnotowały bardzo dobre wyniki za I kwartał tego roku.

Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą. Wyraźne odbicie widać w niej było już w pierwszych trzech miesiącach tego roku – mimo kolejnego lockdownu. Według danych GUS w I kwartale produkcja w polskim przemyśle wzrosła o 7,9 proc., a eksport z naszego kraju zwiększył się o 14,6 proc. (w porównaniu do I kw. 2020 r.).

To gospodarcze ożywienie w Polsce widać też już w wynikach wielu polskich firm. Bo już nie tylko te, które skorzystały na zmianach spowodowanych pandemią mogą pochwalić się świetnymi wynikami. Choć o tych też warto wspomnieć – w związku z tym, że rosną one jak na drożdżach. Przychody Grupy Mercator Medical, polskiego producenta rękawic jednorazowych i dystrybutora materiałów medycznych jednorazowego użytku, zwiększyły się w I kw. tego roku o 172 proc. (w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.) – do 552 mln zł, a jego zysk netto aż o 1289 proc. – do 287 mln zł.

Równie imponujące wzrosty odnotowała w I kwartale 2021 r. kurierska i paczkomatowa firma InPost, założona i do dziś kierowana przez jednego z najlepszych polskich przedsiębiorców – Rafała Brzoskę (przez nieuczciwe działania ze strony państwa był on zmuszony – kilka lat temu – sprzedać większość udziałów w swej firmie amerykańskiemu funduszowi Advent, ale Brzoska wciąż jest jej znaczącym udziałowcem). InPost już w zeszłym roku bardzo dynamicznie się rozwijał – dzięki spowodowanemu pandemią gwałtownemu przyspieszeniu rozwoju handlu internetowego. Zaś w tym roku utrzymuje tę dobrą passę. W I kw. 2021 r. przychody InPost wzrosły aż o 93 proc. (w porównaniu do I kw. 2020 r.), a liczba przesyłek, które obsłużył, o 97 proc. – do 97 mln paczek. Przyczyniło się do tego zwiększenie liczby paczkomatów tej firmy o 46 proc. i skrytek o 77 proc. Warto dodać, że liczba przesyłek międzynarodowych, obsłużonych przez InPost, wzrosła w I kw. tego roku aż o 600 proc., do 1,4 mln paczek, co było głównie efektem zwiększenia liczby jego paczkomatów w Wielkiej Brytanii – o 76 proc.

Polska Grupa TIM, specjalizująca się w handlu internetowym, zanotowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku przychody o 14,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2020 r.

Sprzedaż największego polskiego producenta naczep i przyczep, Grupy Wielton, wzrosła w I kwartale o 1/3, a przychody rodzimej Grupy Inter Cars (największej w Polsce firmy sprzedającej części samochodowe) zwiększyły się o 31 proc.

Dobrymi wynikami może pochwalić się także Śnieżka (największy polski producent farb i lakierów i lider farbiarskiego rynku w Polsce), która nawiasem mówiąc bardzo radziła sobie dobrze już wcześniej – także w całym pandemicznym 2020 r. Jej przychody ze sprzedaży na polskim rynku zwiększyły się w I kwartale tego roku o 19,5 proc. Trzeba przy tym dodać, że w związku z boomem budowlanym wiele firm produkujących artykuły potrzebne do budowy i remontów mieszkań oraz domów ma teraz prawdziwą hossę. Podobnie jest w przypadku firm wykonawczych (choć drugą stroną tego medalu jest deficyt wielu materiałów i surowców, np. drewna, stali i szkła, przez co ich ceny szybują w górę).

Teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że ożywienie w polskiej gospodarce obejmie także szybko branże najbardziej dotknięte pandemią i związanymi z nią obostrzeniami: gastronomię, hotelarstwo branżę turystyczną czy kinową. Są na to duże szanse.

Jacek Krzemiński