21.12.2021

Szczepionka przeciw COVID-19, którą będzie współtworzyć polska firma, dopuszczona w UE

Komisja Europejska zatwierdziła kolejną, piątą już szczepionkę przeciwko COVID-19 do użytku na terenie Unii Europejskiej – napisał Businessinsider.com.pl. To Nuvaxovid amerykańskiej firmy Novavax. Antygen białkowy, czyli główny element tej nowej, ulepszonej szczepionki przeciw koronawirusowi będzie produkować polska firma Mabion. 

„Nuvaxovid zawiera wersję białka znajdującego się na powierzchni SARS-CoV-2 (białko kolca), które zostało wyprodukowane w laboratorium. Zawiera również adiuwant, czyli substancję wzmacniającą odpowiedź immunologiczną na szczepionkę” – poinformował Businessisider.com.pl.

Polska firma Mabion podpisała umowę z Novavaxem na produkcję antygenu do tej szczepionki w październiku tego roku, o czym już w naszym serwisie pisaliśmy. Poniżej przytaczamy tamten artykuł:

8 października Mabion poinformował, że podpisał już umowę z Novavax na produkcję antygenu białkowego, który będzie głównym elementem nowej nanocząsteczkowej szczepionki tej amerykańskiej firmy przeciwko koronawirusowi. Szczepionki o nazwie NVX-CoV2373. Umowa została zawarta na 4 lata – do końca 2025 r. Jej wartość to w przeliczeniu na złotówki aż 1,5 mld zł, czyli niemal po 400 mln zł rocznie. Umowa pozwoli Mabionowi na wykorzystanie w całości mocy produkcyjnych w jego nowoczesnym zakładzie w Konstantynowie Łódzkim.

To wielki sukces, głównie dlatego, że nowa szczepionka Novavax już została okrzyknięta ze lepszą od dotychczas produkowanych szczepionek przeciw COVID-19. Zaś potwierdzeniem tego ma być m.in. fakt, że  w sierpniu tego roku Novavax zawarł umowę z Komisją Europejską na dostarczenie 200 mln dawek tej szczepionki. Z kolei we wrześniu japoński rząd ogłosił, ze zakupi 150 mln dawek nowej szczepionki Novavaksu.

Badania NVX-CoV2373 (prowadzone w Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku) wykazały, że jest on 94,6 proc. skuteczny wobec pierwotnego szczepu COVID-19, w 86,3 proc. – wobec wariantu Alpha i w 90 proc. wobec pierwotnego szczepu i wszystkich dotychczasowych wariantów COVID-19 (czyli chodzi w tym przypadku o tzw. ogólną skuteczność).

Wykazały również, że w 100 proc. chroni przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby. Lek był też ogólnie dobrze tolerowany (przez osoby, którym go podano w ramach badań klinicznych) i „wywoływał oczekiwany wysoki poziom odpowiedzi immunologicznej”.

Owocna współpraca

– Wykorzystanie specjalistycznej wiedzy oraz zdolności produkcyjnych Mabion w ramach globalnego łańcucha Novavax znacząco poszerza nasze możliwości w zakresie zapewnienia szerokiego dostępu do naszych szczepionek w różnych regionach świata. Podpisanie tej umowy potwierdza, że Mabion jest dla Novavax strategicznym, długoterminowym partnerem – mówi Rick Crowley, wiceprezes Novavax.

– Podpisana umowa jest wynikiem z sukcesem przeprowadzonego przez Mabion transferu technologii procesu wytwarzania antygenu białkowego CoV2373 – podkreśla Krzysztof Kaczmarczyk, prezes Mabionu . – Teraz spółka wykorzysta technologię oraz swoje moce produkcyjne do dynamicznego zwiększenia skali produkcji antygenu białkowego szczepionki w nowoczesnym, certyfikowanym zakładzie wytwórczym w Konstantynowie Łódzkim. Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze możliwości w zakresie wytwarzania leków biologicznych, aby sprawnie i skutecznie rozpocząć produkcję antygenu w ramach współpracy z Novavax. Dziękujemy naszym amerykańskim partnerom za udaną współpracę, która umożliwiła szybkie i płynne rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną, dzięki czemu będziemy mogli pomóc w dostarczeniu szczepionki na Covid-19 do wielu potrzebujących jej ludzi.

Antygen wytwarzany przez Mabion zostanie włączony w globalny łańcuch produkcyjny firmy Novavax, który aktualnie obejmuje produkcję antygenów w zakładach zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Indiach i Azji.

Kluczowe informacje o szczepionce firmy Novavax

„NVX-CoV2373 jest szczepionką opartą o białko rekombinowane uzyskane na podstawie sekwencji genetycznych pierwszego szczepu wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19” – czytamy w komunikacie firmy Mabion. „Preparat NVX-CoV2373 został stworzony w oparciu o połączenie technologii nanocząsteczek i antygenu odpowiadającego białku S koronawirusa, jak też opatentowanego adjuwantu Matrix-M™ opartego o saponinę, pobudzającego odpowiedź immunologiczną i wywołującego produkcję wysokich mian przeciwciał. NVX-CoV2373 zawiera oczyszczone białko, które nie posiada zdolności replikacji i wywołania COVID-19”.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax jest pakowana jako produkt w formie płynnej, gotowy do użycia, pakowany do fiolek. Cykl szczepienia składa się z dwóch dawek w objętości 0.5 ml, podawanych domięśniowo w odstępie 21 dni. Szczepionkę przechowuje się w temperaturze 2°- 8° C, co ułatwia jej transport i przechowywanie.

Leki biologiczne to przyszłość farmacji

Mabion S.A. jest polską spółką biotechnologiczną założoną w 2007 roku, której „głównym obszarem działania jest opracowywanie i udoskonalanie leków najnowszej generacji opartych na technologii „białek rekombinowanych (np. przeciwciał monoklonalnych)”. Firma projektuje (tworzy) leki i ich substancje czynne, produkuje je, prowadzi ich badania kliniczne i zajmuje się procedurami, które trzeba przejść, by dany lek mógł trafić do sprzedaży.

Najbardziej zaawansowany projekt spółki to nowy, biologiczny lek MabionCD20, przeznaczony do leczenia niektórych nowotworów (chłoniaków nieziarniczych i białaczek) oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Obecnie ów lek jest już w zaawansowanej fazie badań klinicznych.

Mabion to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednym z jej założycieli i głównych udziałowców jest Maciej Wieczorek.

Na koniec warto dodać, że w branży powszechna jest opinia, iż leki biologiczne i biotechnologia mają ogromny potencjał rozwoju i są przyszłością sektora farmaceutycznego, że będą w nim odgrywać główną rolę (ważniejszą niż leki chemiczne). Zaś takie firmy, jak Mabion, dają nadzieję, że i polskie przedsiębiorstwa będą w przyszłości należeć w tej dziedzinie do ścisłej światowej czołówki”.

Jacek Krzemiński