16.11.2021

Polska firma zbuduje nową fabrykę za 300 mln zł

Firma z polskim kapitałem Press Glass, która jest największym w Europie producentem szyb zespolonych, wybuduje nową fabrykę, w Dąbrowie Górniczej. Jej budowa będzie kosztować 300 mln zł. Press Glass wygrał już przetarg na zakup działki pod tę inwestycję, o powierzchni 14,4 hektara, za którą zapłaci 15,1 mln zł.  W nowej fabryce ma zatrudnić 250 osób.

Press Glass jest europejskim liderem w produkcji szkła zespolonego. Wytwarza je w 14 zakładach,  zlokalizowanych w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (w Polsce ma pięć fabryk, w Wielkiej Brytanii – 6, w USA – 2, a w Chorwacji jedną). Ich dzienna zdolność produkcyjna sięga 30 tys. m2 szyb. Wyroby firmy wykorzystywane są m.in. w oknach i drzwiach, ekranach akustycznych oraz fasadach biurowców i wieżowców. W portfolio Press Glass znajdziemy m.in. budynki w Nowym Jorku (m.in. Courtyard LIC by Marriott i 125 Greenwich Street), Katowicach (MCK), Warszawie (Hala Koszyki) i Wrocławiu (Sky Tower).

Firma, stworzona przez Arkadiusza Musia, rozpoczęła działalność w 1991 r., od jednej fabryki. W ciągu 10 lat stała się największym producentem szyb zespolonych w Polsce. W 2001 r. zaczęła sprzedawać na eksport, a w 2015 r. miała już pierwsze fabryki za granicą. W tym czasie zaczęła też przejmować inne spółki z branży produkcji i przetwórstwa szkła. Jej obecna produkcja przekracza 8,8 mln m2 szyb zespolonych rocznie.