16.04.2021

Kolejna znana polska firma w tarapatach

Już kolejna polska firma, która sprzedaje swe produkty głównie w centrach handlowych, walczy o przetrwanie. To grupa CDRL, właściciel m.in. znanej marki odzieży dziecięcej Cocodrillo.

W ostatnich miesiącach głośno było o kłopotach polskiej firmy Ferax, do której należy znana marka rajstop i bielizny: Gatta. Ferax jest jedną z nielicznych polskich firm, które swoją odzież produkują w Polsce, nie zlecają jej produkcji w Azji, tak, jak większość firm z tej branży. Niestety, pandemia i spowodowane w nią kolejne lockdowny, bardzo zaszkodziły tej firmie, sprzedającej swe produkty we własnej sieci sklepów (130 placówek), zlokalizowanych głównie w centrach handlowych. Ferax musiał bronić się przed upadłością, decydując się na tzw. postępowanie sanacyjne.

Teraz w poważnych kłopotach jest grupa CRDL, duży polski dystrybutor odzieży dziecięcej. Należą do niego takie marki, jak Coccodrillo, Enjoy Baby, Lemon Explore, Petit Bijou, Broel. Jest ona też właścicielem największej na Białorusi sieci supermarketów z artykułami dziecięcymi – Buslik.

W zeszłym roku grupa CRDL była na dużym minusie, przynosząc stratę w wysokości 42 mln zł (w 2019 r. miała zysk: 11,5 mln zł). Mocno spadły też jej przychody: były niższe o 21 proc. niż rok wcześniej. W kwietniu tego roku trzy spółki grupy CRDL, prowadzące sklepy Cocodrillo, przede wszystkim w centrach handlowych, zostały objęte restrukturyzacją. Ma to pomóc całej grupie w zmniejszeniu kosztów. Przyczyną problemów CRDL jest pandemia i związane z nią obostrzenia: sklepy Cocodrillo, flagowej marki grupy, znajdują się głównie w centrach handlowych, w których sklepy odzieżowe były w zeszłym roku kilka razy i na wiele dni przymusowo zamykane – przez wprowadzane przez rząd pandemiczne obostrzenia (teraz znów są zamknięte – na mocy kolejnego lockdownu).

Zarząd firmy twierdzi jednak, że wyniki firmy (za zeszły rok) przy tak niesprzyjających warunkach i tak są niezłe. M.in. dlatego, że mimo spowodowanej kolejnymi lockdownami zapaści sprzedaży w sklepach stacjonarnych, grupa CRDL notuje rekordowe wzrosty sprzedaży internetowej. M.in. dlatego skupia się teraz na rozwoju swoich sklepów internetowych i poprawieniu dostępności swojej oferty w internecie. Uruchomiła m.in. rumuńską i ukraińską wersję swojego sklepu internetowego, a jej ubrania można kupić od niedawna także na Allegro.

Grupa CDRL posiada nie tylko marki odzieżowe. Oferuje też obuwie dziecięce (które częściowo produkuje sama, a częściowo zleca jego produkcję na zewnątrz) oraz zabawki i dziecięce akcesoria.