30.11.2021

Bakalland wraca w polskie ręce

Marian Owerko, współtwórca i wieloletni szef Bakallandu, a także Rafał Brzoska, prezes, założyciel i udziałowiec InPostu, kupią poprzez swoje spółki około 90 proc. akcji firmy Bakalland, jednego z liderów polskiego rynku bakalii.

Obecnie większościowym udziałowcem Bakallandu  jest fundusz private-equity i venture capital  Innova Capital, który sprzeda swoje udziały spółkom Mariana Owerko i Rafała Brzoski. Obydwaj przedsiębiorcy podpisali już przedwstępną umowę zakupu około 90 proc. akcji Bakallandu (nie podano, ile za nie zapłacą). Umowa będzie sfinalizowana po udzieleniu na nią zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, której uzyskanie jest spodziewane na początku 2021 r.

Bakalland powstał w 1991 r., a jego założycielami byli trzej przyjaciele ze studiów: Marian Owerko, Artur Unigier i Jarosław Nikołajuk. Owerko kierował firmą w latach 1996-2014, a potem był członkiem jej rady nadzorczej. W 2006 r. Bakalland wszedł na warszawską giełdę. Później większość udziałów w nim przejął fundusz Innova Capital, który połączył Bakalland z firmą Delecta. Innova zaczęła się przymierzać do sprzedaży Bakallandu już w 2018 r.

Firma wytwarza i sprzedaje nie tylko bakalie, ale i m.in. batony zbożowe i zbożowo-bakaliowe oraz proteinowe, przekąski, ciasta i desery w proszku oraz dodatki do ciast. Swoje zakłady ma w Polsce, m.in. we Włocławku.

Na podstawie: Wirtualnemedia.pl, Bakalland.pl