15.04.2021

W produkcji rowerów Polska nr 4 w UE

W latach 2015-2019 nasz kraj wytwarzał 1,12 mln rowerów rocznie. Jednak w zeszłym roku Polska wyprodukowała ich już tylko 750 tys. I wszystko wskazuje, że w 2021 r. wynik będzie podobny jak w 2020. Mimo to w produkcji bicykli wciąż jesteśmy na czwartym miejscu w UE.

W pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów. W tym samym okresie zeszłego roku było to 155 tys. To oznacza, że i w tym roku wytworzymy dużo mniej rowerów niż w 2019 r. Dlaczego? Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), przyczyną jest utrudniony dostęp do komponentów sprowadzanych z Chin. Szczególnie dotyczy to najczęściej montowanych w polskich bicyklach przerzutek firmy Shimano.

Pandemia zwiększyła popyt na rowery na całym świecie. M.in. dlatego, że są środkiem transportu, który pozwala na zachowanie dystansu. „W Polsce co piąty rowerzysta jeździ obecnie więcej niż przed pandemią” – zwracają uwagę analitycy PIE. „W związku z raptownym wzrostem zapotrzebowania, a jednocześnie utrudnieniami w produkcji, znacząco wydłużyły się okresy oczekiwania na dostawy nowych rowerów w wielu miejscach na świecie”.

Dzięki temu rośnie też eksport polskich rowerów. W zeszłym roku był on wart ponad 1 mld zł i był o 20 proc. większy niż w 2019 r. Polska jest na szóstym miejscu wśród największych eksporterów bicykli do krajów UE. Najwięcej sprzedajemy ich do Niemiec (przypada na nie aż 45 proc. naszego eksportu rowerów i do Czech (13 proc.)

Na podstawie: PIE, wnp.pl