26.05.2021

Polska firma przejmuje dużą fabrykę w Niemczech

Firma Synthos kupuje – za prawie 500 mln dolarów – fabrykę kauczuków syntetycznych w niemieckim Schkopau. Dzięki tej transakcji Synthos stanie się jednym z trzech największych producentów takich kauczuków na świecie.

Synthos przejmuje niemiecki zakład od międzynarodowego koncernu Trinseo. Jak czytamy w komunikacie firmy na ten temat: „Przejęcie działalności operacyjnej w Schkopau, obejmującej zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i zaplecze badawczo-rozwojowe czyli biznes kauczuków syntetycznych, pozwoli Grupie Synthos S.A. wkroczyć na zupełnie nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami. Dodatkowo transakcja  przyczyni się do znacznego poszerzenia zasięgu działalności Grupy  oraz  pozwoli wykorzystać ogromny potencjał, jakim są synergie biznesowe pomiędzy obiema organizacjami”.

– Nabycie biznesu kauczuków syntetycznych od Trinseo umożliwi nam wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, w tym oponach do samochodów elektrycznych – mówi Zbigniew Warmuz, prezes Grupy Synthos. – Transakcja doskonale wpisuje się w naszą strategię, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej. Akwizycja oraz połączenie w obszarze technologicznym i  badawczo rozwojowym,  jeszcze lepiej przygotuje nas do wykorzystania światowych trendów i możliwości, takich jak zielona mobilność, gospodarka obiegu zamkniętego czy kontrola i ograniczanie emisji dwutlenku węgla.

Zakup przez firmę Synthos fabryki w Schkopau wymaga jeszcze zgody na tę transakcję ze strony niemieckich urzędów, w tym zgody tamtejszego urzędu antymonopolowego. Wydanie tych zezwoleń powinno nastąpić w tym roku.

Głównym udziałowcem Grupy Synthos jest Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków.