4.08.2021

Krakowski Kredens na sprzedaż. Wśród chętnych Carrefour

Znana polska sieć sklepów z tradycyjną żywnością, Krakowski Kredens, upadła w czerwcu tego roku. Oferty jej kupna złożyło dotąd kilka firm, w tym francuska sieć handlowa Carrefour. Napisał o tym portal Dlahandlu.pl.

Sąd ogłosił upadłość Krakowskiego Kredensu 22 czerwca. Sytuacja firmy była trudna jeszcze przed pandemią, a w wyniku koronawirusa stała się jeszcze trudniejsza. Jej problemy spotęgowały procesy sądowe i zajęcia komornicze.

Spółka rozpoczęła działalność w 2007 r. Cztery lata później, jej właściciel, Alma Market, przymierzała się do wprowadzenia Krakowskiego Kredensu na warszawską giełdę, na rynek NewConnect lub na rynek główny GPW W 2011 r. Plany rozwoju tej sieci były bardzo ambitne: liczba jej sklepów – lokowanych w największych polskich miastach – miała przekroczyć 100.

Z tych planów jednak niewiele wyszło i zamiast rozwoju firma wpadła w finansowe tarapaty. Z ich powodu już cztery lata temu Krakowski Kredens miał zmienić właściciela. Zainteresowana jego zakupem była wtedy francuska sieć E.Lecrerc, która chciała zapłacić za jego sklepy i nieruchomości 94 mln zł. Sprzedaż firmy oprotestowało jednak kilku jej wierzycieli i ostatecznie – decyzją sądu – do niej nie doszło.

Obecnie oferty na zakup Krakowskiego Kredensu złożyło kilka firm: FGU Tatry Wysokie, Carrefour, Scapremium i Serenity Blue. Zaproponowały one za jego nabycie od 1,2 mln do 3 mln zł. To zaś oznacza, że wartość firmy w ostatnich latach wielokrotnie spadła.

Jednak nowy właściciel mógłby tę znaną i cenioną przez konsumentów polską markę uratować. Trzymamy za to kciuki!

Na podstawie: Dlahandlu.pl

jmk